Dotacje unijne dla firm to wciąż jedna z ważniejszych możliwości rozwoju dla polskich przedsiębiorstw, które chcą być konkurencyjne na rynku nie tylko krajowym, ale również na rynkach zagranicznych. Nowa perspektywa finansowa – Fundusze Europejskie na lata 2021-2027 – jest szansą dla firm na inwestycje i rozwój usług lub produktów. Gdzie szukać informacji o możliwościach finansowania planów firmy z udziałem środków Unii Europejskiej? Czy warto sięgnąć po pomoc specjalistów w zdobyciu i rozliczeniu dotacji? Na te inne pytania odpowiada Iwona Mikulska, specjalistka do spraw projektów unijnych Enterprise Advisors.
W skrócie:
BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO I OTRZYMUJ INFORMACJE O NOWYCH ARTYKUŁACH I SPOSOBACH NA ROZWÓJ NA SWÓJ E-MAIL
Czy dla polskich przedsiębiorców środki zewnętrzne nadal są atrakcyjną formą finansowania inwestycji i projektów, których celem jest rozwój firmy?
Na pewno tak. W obecnej sytuacji ekonomicznej dotacje unijne to z jednej strony sposób na znalezienie źródeł finansowania nowych projektów, co przekłada się na znaczące oszczędności firmy. Nie musimy angażować wyłącznie własnych środków, ale możemy skorzystać ze wsparcia unijnego. Z drugiej strony, stawiając na rozwój firmy, szukając nowych sposobów na zwiększenie udziału w rynku i bycie konkurencyjnym, zabezpieczamy przedsiębiorstwo na kolejne lata.
Szukasz pomocy w zdobyciu i rozliczeniu Funduszy Unijnych?
Ile można zyskać i jakiego typu przedsięwzięcia mogą zostać zrealizowane przy pomocy środków unijnych?
Szczegółowe informacje dotyczące konkretnych programów w perspektywie finansowej 2021-2027 dopiero się pojawią a zostaną przeznaczone między innymi na badania, innowacje, przedsiębiorczość, infrastrukturę, klimat i ochronę środowiska, energetykę, cyfryzację, edukację i sprawy społeczne.
Gdzie przedsiębiorcy mogą szukać informacji na temat tego, która instytucja w ich województwie ogłasza nabory wniosków?
Warto śledzić stronę Funduszy Europejskich, na której na bieżąco pojawiają się aktualne programy, wraz ze szczegółowymi informacjami. Przedsiębiorcy mogą szukać źródeł finansowania zarówno w programach ogólnokrajowych, jak również w programach regionalnych, skierowanych do firm z poszczególnych województw.
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać dotację?
O unijną dotację wnioskować mogą: mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, jednostki samorządu terytorialnego, służby publiczne inne niż administracja, instytucje ochrony zdrowia, instytucje wspierające biznes, instytucje nauki i edukacji, partnerstwa, przedsiębiorstwa realizujące cele publiczne, organizacje społeczne i związki wyznaniowe. Natomiast szczegółowe warunki, jakie należy spełnić, aby ubiegać się o dotacje unijne, zawsze są opisane w konkretnych programach. W pierwszej kolejności należy wybrać program, a później sprawdzić, czy nasza firma spełnia określone w nim wytyczne. Jest to jeden z ważniejszych etapów w każdej procedurze, dlatego warto szczegółowo mu się przyjrzeć, żeby uniknąć problemów w dalszych krokach.
Co zniechęca przedsiębiorców do sięgnięcia po dotację z funduszy unijnych?
Dotacji unijnych nie należy się bać. Dobrze jednak mieć pewne doświadczenie, a jeśli się go nie ma, skorzystać z pomocy fachowców. Przedsiębiorcy, z którymi ja pracuję od lat, zwracają uwagę przede wszystkim na dużą ilość dokumentów, jakie należy przygotować zarówno do złożenia wniosku, jak również na kolejnych etapach. Nie da się ukryć, że jest to czasochłonne i dla firm sporym wyzwaniem jest pogodzenie tych obowiązków z bieżącą pracą. Niewiele przedsiębiorstw ma w swoich szeregach specjalistów od pozyskiwania środków unijnych, dlatego też dobrym rozwiązaniem jest współpraca w tym zakresie z firmą, która ma doświadczenie w funduszach unijnych i szczegółowo zajmie się procesem pozyskania dotacji, a potem jej prawidłowego rozliczenia.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zajmują się funduszami unijnymi?
Fundusze unijne, chociaż bardzo atrakcyjne pod względem finansowym, wiążą się z koniecznością spełnienia wielu obowiązków. Trzeba nie tylko być biegłym w interpretacji wytycznych, przepisów i regulaminów, ale także pilnować terminów oraz zobowiązań wynikających z umowy na dotację. Znalezienie właściwego programu i napisanie wniosku to jedno, ale rozliczenie dotacji, kontakt z operatorem, przygotowanie dokumentacji po zakończeniu projektu – to drugie. Przykładowo, obowiązująca w projektach unijnych zasada konkurencyjności przekłada się na konieczność zachowania przejrzystości w wyborze wykonawców projektu. Po stronie przedsiębiorstwa jest zatem dopilnowanie związanej z tym procedury, nawet w najdrobniejszych kwestiach. Jeśli nie ma się czasu albo doświadczenia, lepiej powierzyć to komuś, kto się na tym zna. Dzięki temu nie narażamy się na problemy podczas kontroli.
Jak wygląda taka współpraca między przedsiębiorstwem a specjalistą do spraw pozyskiwania funduszy europejskich?
Pomoc przedsiębiorstwu, które chce ubiegać się o wsparcie unijne, rozpoczyna się już na etapie wyboru programu. Analizujemy, czy firma spełnia kryteria, a następnie przygotowujemy wniosek i potrzebną do niego dokumentację. Pomagamy w harmonogramie i kosztorysie. Pilnujemy realizacji projektu nie tylko przez okres jego trwania, ale także przez cały okres trwałości projektu, czyli przez 3 lata od momentu wypłacenia ostatniej transzy pieniędzy. Bardzo ważne jest, aby sprawdzać wskaźniki rezultatu projektu, bo niewywiązanie się z nich może grozić utratą dotacji lub jej części.
Czy doradzacie Państwo swoim klientom, jaki program wybrać, na co dokładnie złożyć wniosek i jaką ścieżkę działania wybrać?
Na podstawie analizy projektu i sytuacji ekonomicznej konkretnego przedsiębiorstwa, wskazujemy właściwy program i możliwości jego finansowania. Jest to bardzo ważny moment, bo determinuje całą dalszą pracę i przesądza o ostatecznym sukcesie.
W jakim jeszcze zakresie pomagacie Państwo firmom?
Najczęściej firmy decydują się na kompleksowe powierzenie nam swoich projektów. Dzięki temu mogą zaoszczędzić bardzo dużo czasu i nie narażają się na problemy wynikające ze słabej znajomości procedur obowiązujących przy projektach unijnych. Nawet najmniejszy błąd może wiele kosztować. Przedsiębiorcy korzystający z funduszy unijnych muszą liczyć się z kontrolami zarówno w trakcie, jak i w okresie trwałości projektu. To my się zajmujemy dokumentami i analizami. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu wiemy, jak się do tego przygotować, żeby wszystko poszło pomyślnie.
Jak wielu przedsiębiorców korzysta z pomocy firm zajmujących się pozyskiwaniem funduszy europejskich?
Tak naprawę niewiele firm decyduje się na samodzielne działanie w obszarze, jakim są dotacje unijne. Z mojego doświadczenia wynika, że współpraca z fachowcami jest bardzo pomocna nie tylko w samym zdobyciu dotacji. Wydaje mi się, że pozyskanie pieniędzy na projekt to dopiero połowa sukcesu. To, co najbardziej wymaga wiedzy i pracy, ma miejsce później, czyli na etapie realizacji i rozliczenia.
-----------------------------
Więcej na temat wsparcia dla firm w pozyskiwaniu i rozliczaniu funduszy unijnych przeczytasz w zakładce Dotacje unijne na inwestycje i rozwój.
Zgłoś się do nas na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak bardzo możemy ci pomóc!