Negocjacje – definicja

grafika negocjacje

Negocjacje towarzyszą nam każdego dnia – w pracy i w życiu prywatnym. W każdej z tych sfer wymagają pewnych umiejętności, które pomagają nam w osiągnięciu celu lub porozumienia, akceptowalnych dla każdej ze stron. Czym są negocjacje i jak opanować sztukę ich prowadzenia?

W skrócie:

BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO I OTRZYMUJ INFORMACJE O NOWYCH ARTYKUŁACH I SPOSOBACH NA ROZWÓJ NA SWÓJ E-MAIL

Czym są negocjacje?

Negocjacje stanowią bardzo ważną część komunikacji międzyludzkiej i towarzyszą nam nie tylko w pracy, ale również w sytuacjach codziennych. Jest to proces komunikacyjny między przynajmniej dwiema stronami, którego celem jest osiągnięcie porozumienia. Bardzo często jest on utożsamiany z poszukiwaniem rozwiązania optymalnego dla wszystkich stron biorących udział w rozmowach i zaspokającego najważniejsze potrzeby lub cele każdej z nich (przynajmniej w sytuacji idealnej).

W wyniku procesu negocjacji rozwiązuje się konflikty, ale także ustala warunki współpracy, na przykład w handlu czy szeroko rozumianym biznesie. Warto mieć na uwadze, że negocjacje są procesem, w którym porozumienie chcą osiągnąć przeważnie dwie strony o częściowo zbieżnych, a częściowo rozbieżnych interesach. To właśnie te elementy podlegają negocjowaniu, a więc każda ze stron może ustąpić w kwestiach dla niej mniej ważnych, aby osiągnąć swoje cele strategiczne. Nie zawsze się to udaje, dlatego czasem mówi się o nieudanych negocjacjach – czyli takich, w których nie udało nam się osiągnąć tego, na czym nam najbardziej zależało lub musieliśmy za bardzo ustąpić.

Zastanawiasz się jak rozwiązać problem niskiej marży w swojej firmie?

Jak się przygotować do negocjacji?

Negocjacje wymagają nie tylko znajomości technik przeprowadzania rozmów, w których wypracowujemy porozumienie z partnerem, ale także odpowiedniego przygotowania się. Zanim usiądziemy do stołu negocjacyjnego, warto zastanowić się, jakie są nasze cele minimalne i cele maksymalne, czyli na czym zależy nam najbardziej, a na czym trochę mniej.

Dobrym pomysłem jest przemyślenie sobie wcześniej, w których punktach możemy ustąpić partnerowi i co możemy oczekiwać w zamian. W przypadku negocjacji handlowych koniecznie trzeba przygotować sobie takie USP (czyli unikalne cechy oferty), które mogą być solidnym argumentem broniącym na przykład ceny lub pokazującym naszą przewagę nad konkurencją (niekoniecznie cenową).

Kolejną rzeczą, jaką warto zrobić, to przewidzieć, o co może walczyć nasz rozmówca i jakie elementy dla niego są ważne. Przyjęcie jego perspektywy znacząco poprawi nam optykę na obszary, w których on będzie chciał osiągnąć swoje maksimum. Oczywiście, jeszcze przed negocjacjami przy stole trzeba się zastanowić, ile możemy ustąpić, żeby za bardzo nie stracić.

Jak prowadzić negocjacje – czy istnieją skuteczne techniki?

Oczywiście, tak! Doświadczeni negocjatorzy doskonale znają techniki prowadzenia takich rozmów i wiedzą, jak daleko można się posunąć, a kiedy powinno się ustąpić. Umiejętność prowadzenia negocjacji jest kluczową kompetencją dla każdej osoby prowadzącej biznes. Szefowie firm i ich pracownicy na co dzień negocjują warunki sprzedaży i od ich umiejętności zależy, czy kontrakty dojdą do skutku, czy też firma obejdzie się smakiem nowego interesu.

Czy można się nauczyć negocjacji?

Można, a nawet trzeba. Negocjacje to część biznesu i rzadko kiedy w procesie handlowym do nich nie dochodzi. Jest to zatem codzienność większości firm i sprzedawców. Jeśli się uczyć, to od najlepszych, czyli od osób, które specjalizują się w tematyce negocjacji i uczą innych, jak wykorzystać sprawdzone techniki prowadzenia negocjacji.

Doświadczeni trenerzy Enterprise Advisors przeprowadzili już setki takich szkoleń i doskonale wiedzą, jak nauczyć innych skutecznych negocjacji. Skutecznych, czyli takich, z których wracamy z tarczą, a nie na tarczy.

 

Jeśli jesteś zainteresowany zamkniętym szkoleniem z prowadzenia negocjacji, napisz do nas! Konsultacja jest bezpłatna.

Enterprise Advisors

EA Team

Zastanawiasz się jak rozwiązać problem niskiej marży w swojej firmie?

CHCESZ OTRZYMYWAĆ INFORMACJE O NOWYCH ARTYKUŁACH I SPOSOBACH NA ROZWÓJ NA SWÓJ E-MAIL?

Ta witryna używa pliki cookies – zarówno własne, jak też korzysta z plików cookies stron trzecich.

Szkolenia - Firma szkoleniowa i doradcza Enterprise Advisors Kraków

Chcesz za darmo zdobywać wiedzę na temat sprzedaży i biznesu?

Interesują Cię ciekawe oferty szkoleń?

Zapisz się do naszego newslettera, a nic cię nie ominie!