Szkolenia otwarte czy szkolenia zamknięte? Podpowiadamy, jak dobrze wybrać

szkolenie otwarte czy szkolenie zamknięte - scena ze szkolenia

Zastanawiasz się czy wybrać szkolenia otwarte czy szkolenia zamknięte? Jedne i drugie są skuteczną metodą zdobywania nowej wiedzy i kompetencji. Szturmem na rynek szkoleń weszły szkolenia online, ale szkolenia stacjonarne też mają wciąż swoich zwolenników. Kiedy najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest uczestnictwo w szkoleniu otwartym, a kiedy zespół czy osoba zyskują na szkoleniu zamkniętym? Rozwiejemy twoje wątpliwości i sam zadecydujesz, na jaki wariant się zdecydować.

W skrócie:

BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO I OTRZYMUJ INFORMACJE O NOWYCH ARTYKUŁACH I SPOSOBACH NA ROZWÓJ NA SWÓJ E-MAIL

Szkolenia otwarte czy szkolenia zamknięte? Znajdź odpowiedź na to pytanie

Regularne uczestnictwo menedżerów i specjalistów w szkoleniach jest już standardem rozwoju zawodowego nie tylko w dużych firmach, ale także w tych mniejszych. Szkolenia otwarte, szczególnie te prowadzone online, zdobyły w krótkim czasie rzeszę zwolenników i wiele osób nie wyobraża sobie już inne formy nauki. Z całą pewnością do ich popularności przyczyniła się pandemia Covid-19, ale z kilku innych powodów wpisały się w rynek szkoleń na dobre. Przyczyn jest kilka i jeśli je przemyślisz, nie będziesz mieć żadnych wątpliwości, w jakich sytuacjach szkolenia otwarte (online lub stacjonarne) są lepszym wyborem niż szkolenia zamknięte.

Odpowiadając na tych kilka pytań dowiesz się, jakie rozwiązanie jest najlepsze dla ciebie lub dla pracowników, którym chciałbyś zaproponować szkolenie.

Zastanawiasz się jak poprawić sprzedaż w swojej firmie?

1. Ile osób chcesz przeszkolić?

Dla każdej firmy inwestycja w rozwój pracowników jest dobrą inwestycją. Szkolenia zamknięte sprawdzają się idealnie, jeśli do rozwiązania jest jakiś konkretny problem w danej firmie lub zespole, a zainteresowanych tematem jest minimum kilkanaście osób. Dopasowany do zakresu tematycznego trener może wypracować z grupą nowe metody pracy i wesprzeć w realizacji celów biznesowych. Dużą skuteczność mają szkolenia metodą training on the job, czyli szkolenia w miejscu pracy. Trener może zaobserwować uczestników w ich naturalnym środowisku i wyłapać obszary do poprawy oraz silne strony.

Na takie rozwiązanie decydują się przeważnie duże i średnie firmy, zatrudniające kilkudziesięciu pracowników i więcej. Są jednak przypadki, w których lepszą propozycją są szkolenia otwarte. Dotyczą one zarówno tych mniejszych firm, jak również tych dużych.

Bardzo często zdarza się, że jakiś zakres tematyczny dotyczy tylko jednej osoby lub dosłownie kilku pracowników w firmie. Najczęściej są to szefowie działów lub specjaliści w bardzo wąskiej dziedzinie. Jeśli jakimś tematem zajmuje się w firmie tylko jedna osoba, mało opłacalne jest organizowanie szkolenia zamkniętego tylko dla niej. Głównym argumentem są przede wszystkim koszty. Szkolenie zamknięte to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych za dzień szkoleniowy. Jeśli dzieli się go na kilkanaście osób, bilans jest na plus. Jeśli jednak skorzysta jedna lub kilka osób, znacznie lepiej wybrać szkolenie z oferty szkoleń otwartych. Cena w przeliczeniu na osobę będzie znacznie niższa.

Jest jednak kilka wyjątków od tej zasady. Jedną z nich jest indywidualny trening menedżerski. Osoby chcące rozwijać swoje kompetencje menedżerskie bardzo często decydują się na spotkania z trenerami jeden do jednego. Dzięki temu uwaga trenera skupiona jest na jednym uczestniku i wspólna praca w takim systemie jest bardzo owocna.

 

1-5 osób z tego samego tematu -> szkolenie otwarte (wyjątek – trening menedżerski w formie zamkniętej)

Powyżej 5 osób -> szkolenie zamknięte

2. Jaki masz budżet?

Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać szkolenie otwarte czy szkolenie zamknięte, na pewno bierzesz pod uwagę budżet, jakim dysponujesz. Wszystkim firmom zależy, żeby racjonalnie dysponować budżetem firmy na szkolenia dla pracowników i maksymalnie wykorzystać środki. Jak już wiesz, w przypadku małej ilości osób lepiej sprawdzą się szkolenia otwarte (z wyjątkiem treningu menedżerskiego), dedykowane konkretnie ich tematowi. W przypadku wyboru szkolenia online (zamkniętego lub otwartego) jeszcze bardziej schodzisz z kosztów. Dlaczego?

Odpadają ci wydatki związane z podróżą na szkolenie, często do innego miasta. To nie tylko koszty biletu lub paliwa czy parkingu, ale także często noclegu. Decydując się na szkolenie otwarte czy zamknięte online te wydatki cię nie dotyczą. Decyzja o wysłaniu pracownika na szkolenie otwarte online z konkretnego zakresu niesie ze sobą także oszczędność jego czasu związanego z logistyką.

Jeśli natomiast nie musisz się limitować budżetem, możesz zorganizować szkolenie zamknięte, na którym będą tylko pracownicy firmy i uwaga trenera będzie skupiona wyłącznie na waszych sprawach. Możesz takie szkolenie zorganizować w siedzibie firmy, w firmie szkoleniowej lub innym miejscu. Część firm decyduje się na organizację szkolenia zamkniętego wyjazdowego, zawierającego elementy integracji (co ma swoje plusy i minusy).

 

Ograniczony budżet szkoleniowy -> szkolenie otwarte

Elastyczny budżet na szkolenia -> szkolenie zamknięte

3. Czy potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu problemu całego zespołu lub firmy?

Szkolenie może mieć różne cele i zanim wybierzesz konkretną formę szkolenia, warto sobie ten cel określić. Z perspektywy poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czy wybrać szkolenie otwarte czy szkolenie zamknięte, fundamentalna jest jedna kwestia. Najpierw zdecyduj, czy chodzi ci bardziej o zwiększenie kompetencji konkretnej osoby lub kilku osób w jakimś obszarze, czy widzisz większy problem w firmie i dzięki szkoleniom chcesz zmienić postawy pracowników oraz dać im nowe narzędzia do zdobywania celów biznesowych firmy. W tym pierwszym przypadku optymalne będzie szkolenie otwarte, a w tym drugim zdecydowanie szkolenie zamknięte.

Jak już wspomnieliśmy powyżej, nieco inna zasada rządzi treningami menedżerskimi i tutaj nawet w przypadku jednej osoby wiele plusów ma szkolenie zamknięte.

 

Podniesienie kompetencji konkretnej osoby w jakimś obszarze -> szkolenie otwarte

Pomoc w rozwiązaniu problemów zespołu -> szkolenie zamknięte

4. Czy zależy ci na nowych relacjach biznesowych?

Ogromną przewagą szkoleń otwartych nad zamkniętymi jest możliwość spotkania się z innymi ludźmi zajmującymi się podobnym zakresem pracy, ale w innych firmach i w innych branżach. To doskonała okazja do wymiany doświadczeń, wspólnego omówienia problemów. Uczestnicy bardzo często nawiązują w trakcie szkoleń nowe relacje, które później stają się relacjami biznesowymi. W każdym biznesie sieć kontaktów ma ogromne znaczenie, więc posiadanie w swojej sieci kontaktów ludzi, którzy mogą pomóc nam się rozwijać, jest bardzo ważnym argumentem na plus szkoleń otwartych. Docenia je szczególnie kadra zarządzająca wyższego i średniego szczebla, dla której perspektywa i doświadczenie innych firm stanowi ciekawą formę inspiracji i dobrych praktyk w innych przedsiębiorstwach.

Jeśli natomiast nie jest to dla Ciebie fundamentalna kwestia, spokojnie możesz postawić na szkolenie zamknięte, w trakcie którego nie będzie nikogo z zewnątrz.

 

Zależy ci na nowych relacjach biznesowych -> szkolenie otwarte

Nowe kontakty biznesowe nie są dla ciebie priorytetem -> szkolenie zamknięte

 

Bez względu na to, czy wybierzesz szkolenia otwarte czy szkolenia zamknięte (stacjonarne lub online), otrzymasz nowe możliwości rozwijania zespołu, z których warto skorzystać. Jeśli jesteś osobą odpowiadającą w firmie za zasoby ludzkie i zwiększanie kompetencji pracowników lub jako menedżer chcesz się rozwijać, przejrzyj nasz kalendarz szkoleń i zobacz, które z nich pasuje do twoich potrzeb.

 

Jeśli nadal masz wątpliwości, na jaką formę szkolenia się zdecydować, napisz do nas! Chętnie ci podpowiemy w trakcie bezpłatnej konsultacji.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jak wybrać między szkoleniami otwartymi a zamkniętymi, w zależności od liczby osób, budżetu, specyficznych potrzeb zespołu oraz możliwości nawiązywania nowych relacji biznesowych.
  2. Jakie korzyści niesie za sobą wybór szkoleń otwartych, szczególnie online, w kontekście oszczędności i nawiązywania nowych kontaktów biznesowych.
  3. Dlaczego szkolenia zamknięte mogą być lepszym wyborem dla rozwiązania konkretnych problemów zespołowych lub w przypadku większej liczby uczestników z jednej firmy.

A także: Niezależnie od wyboru formy szkolenia, skorzystaj z naszych porad i dołącz do grona profesjonalistów, którzy nieustannie rozwijają swoje umiejętności. Przeczytaj cały artykuł, aby dokładnie zrozumieć, które rozwiązanie będzie najlepsze dla Ciebie i Twojej firmy!

Enterprise Advisors

EA Team

Zastanawiasz się jak poprawić sprzedaż w swojej firmie?

CHCESZ OTRZYMYWAĆ INFORMACJE O NOWYCH ARTYKUŁACH I SPOSOBACH NA ROZWÓJ NA SWÓJ E-MAIL?

Problematykę i rozwiązania dotyczące skutecznej sprzedaży znajdziesz m.in. w poniższych szkoleniach:
Przeglądaj także inne artykuły o zbliżonej tematyce:

Ta witryna używa pliki cookies – zarówno własne, jak też korzysta z plików cookies stron trzecich.

Szkolenia - Firma szkoleniowa i doradcza Enterprise Advisors Kraków

Chcesz za darmo zdobywać wiedzę na temat sprzedaży i biznesu?

Interesują Cię ciekawe oferty szkoleń?

Zapisz się do naszego newslettera, a nic cię nie ominie!