Evidence Based Training, czyli jak wybrać dobre szkolenie

Evidence Based Training kobieta trenerka stojąca przy tablicy

Dobre szkolenie to takie, z którego wyniesiesz coś więcej niż tylko długopis. Tak żartują fachowcy z branży szkoleniowej. Jest w tym wiele prawdy, bo zainwestowane w naukę czas i pieniądze powinny mieć swoje przełożenie na praktykę, a więc także na realizację konkretnych celów biznesowych.

W skrócie:

BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO I OTRZYMUJ INFORMACJE O NOWYCH ARTYKUŁACH I SPOSOBACH NA ROZWÓJ NA SWÓJ E-MAIL

Dobre szkolenie, czyli jakie? Postaw na Evidence Based Training

Ile razy zdarzyło ci się uczestniczyć w szkoleniu, które niewiele ci dało, a metody szkoleniowe były wątpliwe? Zawsze byłeś w stanie zweryfikować, czy przedstawione dane albo sposoby rozwiązania problemów dla twojej firmy, są nie tylko prawdziwe, ale przede wszystkim skuteczne? Czy trener zawsze był w stanie rzetelnie odpowiedzieć na twoje pytania, odnosząc się do własnego doświadczenia, konkretnych przykładów z twojej branży, wiarygodnych statystyk i badań oraz wskazać ich źródła? Podejrzewam, że czytając te pytania, zrozumiałeś, o co mi chodzi.

Zapewne na swoim szkoleniowym koncie masz doświadczenia, które poddały w wątpliwość sens szkolenia się w ogóle i wydawania pieniędzy na ten cel. Niepotrzebnie. Szkolenia to jedna z najważniejszych metod uczenia się i rozwoju w każdej gałęzi biznesu. Problem najprawdopodobniej tkwił już w samym wyborze szkolenia, skoro nie jesteś z niego zadowolony.

Jeśli nie chcesz przepalać pieniędzy na niewiele dające szkolenia, rozważ te, które prowadzone są zgodnie z metodą Evidence Based Training.

Chcesz z nami porozmawiać o Evidence Based Training?

Evidence Based Training – co to jest?

Evidence Based Training to dosłownie szkolenia oparte na dowodach. W praktyce oznacza to, że szkoleniowiec wykorzystuje w nich wyłącznie te metody i informacje, co do których prawdziwości i skuteczności nie ma żadnych wątpliwości. Zadaniem trenera jest przedstawiać uczestnikom treści, które mają swoje naukowe podstawy lub wynikają z jego dużego doświadczenia i doskonałego rozeznania w branży, jakiej dotyczy szkolenie. Taka sama zasada dotyczy treningu kompetencji miękkich. Akceptowane są tylko te metody, które mają poparcie badawcze, a więc są na nie twarde dowody. Przykładami takich dowodów są: analiza przypadku, metaanaliza, eksperyment czy własne doświadczenia.

Szkolenia wysokich lotów – nie tylko dla pilotów

Szkolenia oparte na dowodach mają szczególnie silną pozycję w … lotnictwie. Szkolenia dla pilotów przeprowadzane są zgodnie z zasadami Evidence Based Training. Domyślasz się już pewnie dlaczego.

Jeśli jeszcze nie do końca to czujesz, to uruchomię nieco bardziej twoją wyobraźnię. Jesteś w takiej sytuacji: masz lecieć samolotem. Dowiadujesz się, że pilot przeszedł szkolenie prowadzone przez osobę, która nigdy nie latała samolotem. Wiedziała, co prawda, na czym polega start i lądowanie, ale działanie poszczególnych dźwigni i guzików w kokpicie nie do końca jest jej znane. Wiadomo też, że ten szkoleniowiec kiedyś latał na symulatorze lotów. Podczas szkolenia twój pilot nie przećwiczył w praktyce awaryjnego lądowania, ale za to przedstawiono mu rysunek i procedurę. Źródło tej procedury nie jest za bardzo znane, ale szkoleniowiec twierdził, że tak jest, bo tak robią wszyscy.

A teraz wyobraź sobie, że lecąc na wakacje dowiadujesz się, że za sterami twojego samolotu będzie siedział właśnie ten pilot. Zadam ci jedno pytanie: wsiadasz?

To teraz zejdźmy bardziej na ziemię – twoja firma to samolot, a pilotami są twoi ludzie. Ważne jest, czy będą potrafili wysoko się wzbić, czy też doprowadzą do nieuchronnej katastrofy. W biznesie, podobnie jak w lataniu, nie ma żartów. A wystarczy tylko, żeby za szkolenia i rozwój twojej załogi odpowiadali ludzie, którzy sami potrafią robić to, czego uczą.

Czy leci z nami pilot? Czyli jak sprawdzić, czy szkolenie jest oparte na dowodach

Zanim zdecydujesz się na szkolenie, dokładnie sprawdź zatem, kim jest trener. Solidna firma szkoleniowa powinna dostarczyć ci takich informacji od razu. Jeśli tego nie zrobi, zawsze możesz sięgnąć do „co najmniej” Internetu. Profesjonalni trenerzy zawsze napiszą w swoim bio o wykształceniu, doświadczeniu, branżach, dla jakich pracują, a także o metodach, jakie stosują podczas szkoleń.

To, czy szkolenie jest oparte na dowodach, łatwo sprawdzisz w trakcie szkolenia. Może zapalić ci się żółta lampka:

  • jeśli szkoleniowiec nie podaje źródeł swojej wiedzy, czyli widzisz dane liczbowe, wykresy, wyniki rzekomych badań bez podania, skąd te dane ma,
  • odwołuje się do eksperymentów nie mówiąc, kto je przeprowadził,
  • w takcie szkolenia nie podaje trafnych przykładów dotyczących tego, o czym mówi, albo w ogóle nie podaje przykładów,
  • nie dzieli się swoim doświadczeniem,
  • nie potrafi podać dobrych praktyk, które zaobserwował w branży.

Dlaczego szkolenia oparte na dowodach są skuteczne?

Wszystkie szkolenia prowadzone przez trenerów z Enterprise Advisorsszkoleniami opartymi na dowodach.  Tylko dzięki takiemu podejściu uczestnicy naszych szkoleń, prowadzonych w oparciu o Evidence Based Training,  otrzymują aktualną i sprawdzoną wiedzę, popartą dużą praktyką prowadzących. Ponieważ, dzięki wykorzystywanej metodologii, jesteśmy pewni jakości swoich szkoleń, nie mieliśmy też obaw, aby wprowadzić politykę 100% gwarancji satysfakcji. Jeśli z jakiś powodów szkolenie nie spełniłoby oczekiwań uczestników, po prostu zwrócimy za nie pieniądze. W wieloletniej historii firmy taka sytuacja nie miała jeszcze miejsca.

Skuteczność szkoleń opartych na dowodach dotyczy szkoleń z każdej tematyki, a w odniesieniu do szkoleń biznesowych jest to o tyle istotna, że dynamika zmian rynkowych jest bardzo duża. Trudno sobie wyobrazić na przykład szkolenia dotyczące sprzedaży czy obsługi klienta prowadzone przez osobę, która na co dzień nie analizuje wyników sprzedażowych, nie wie, jakie techniki dla jakiego modelu sprzedaży są skuteczne, czy też nie ma rozeznania w preferencjach kupujących, tak szybko ulegającym zmianom.

 

Więcej informacji o Evidence Based Training:

Colvin Clark Ruth, Szkolenia oparte na dowodach. Poradnik dla trenerów, Moderator, 2014.

 

Zapraszam Cię także do śledzenia mojego profilu na serwisie X - Andrzej Borcz.

Andrzej Borcz

Andrzej Borcz

Trener zaawansowanych technik sprzedaży, konsultant biznesowy, prezes zarządu Enterprise Advisors, specjalista z zakresu negocjacji, komunikacji z klientem, zarządzania, autor programów trade marketingowych i edukacyjnych.

Chcesz z nami porozmawiać o Evidence Based Training?

CHCESZ OTRZYMYWAĆ INFORMACJE O NOWYCH ARTYKUŁACH I SPOSOBACH NA ROZWÓJ NA SWÓJ E-MAIL?

Metodykę Evidence Based Training znajdziesz we wszystkich naszych szkoleniach np.
Przeglądaj także inne artykuły o zbliżonej tematyce:

Ta witryna używa pliki cookies – zarówno własne, jak też korzysta z plików cookies stron trzecich.

Szkolenia - Firma szkoleniowa i doradcza Enterprise Advisors Kraków

Chcesz za darmo zdobywać wiedzę na temat sprzedaży i biznesu?

Interesują Cię ciekawe oferty szkoleń?

Zapisz się do naszego newslettera, a nic cię nie ominie!