Skuteczne przywództwo – jak możesz je osiągnąć?

Skuteczne przywództwo
Canva.com

Skuteczne przywództwo jest kompetencją, której uczymy się latami. Jest potrzebne w pracy i w życiu prywatnym. Czy istnieją złote reguły przywództwa, które można stosować niezależnie od sytuacji? Jakie cechy ma dobry przywódca? A jakie są nieakceptowalne? O tym dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

W skrócie:

BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO I OTRZYMUJ INFORMACJE O NOWYCH ARTYKUŁACH I SPOSOBACH NA ROZWÓJ NA SWÓJ E-MAIL

Skuteczne przywództwo - czym tak naprawdę jest?

Apteka

Wyobraź sobie, że od kilku dni boli Cię gardło. Sytuacja się nie poprawia. Jak większość ludzi zapewne udasz się do apteki, aby znaleźć remedium na doskwierający Ci dyskomfort. Odnajdujesz aptekę specjalizującą się w sprzedaży leków o wdzięcznej nazwie „Wszystko dla gardła”. Wchodzisz i znajdujesz 1 900 000 leków. Czy będziesz w stanie wybrać ten, który pomoże akurat Tobie?

1 900 000

1 900 000 to nie jest przypadkowa cyfra. Taką wartość pokazuje Google po wpisaniu frazy „przywództwo”. Co więcej, wpisując „leadership” otrzymujemy 553 miliony wyników. Półki bibliotek uginają się od literatury związanej z tym zagadnieniem, co potwierdza Amazon, posiadając w swojej ofercie 190 tysięcy książek zwierających słowo „leadership”. Jak widać, jest to temat niezwykle gorący. Jak więc wybrać to, co będzie przydatne w pracy menadżera?

Zastanawiasz się jak zostać skutecznym przywódcą w swojej firmie?

Czasy szkolne a przywództwo

Na początku poprosiłem Cię, abyś wyobraził/wyobraziła sobie pewną sytuację. Teraz chciałbym, abyś cofnął się w czasie i przypomniał sobie okres szkolny, a w szczególności – sprawdziany. Podczas jednego z nich pada polecenie: wymień cechy idealnego przywódcy. Zanim przejdziesz dalej, zastanów się nad odpowiedzią na to pytanie – jaki powinien być dobry przywódca?

Skuteczne przywództwo – cechy lidera

Gdy podczas warsztatów dla menadżerów zadaję to pytanie, bez problemu uzyskuję takie odpowiedzi (sprawdź, czy pokrywają się z Twoim wyobrażeniem): pewny siebie, motywujący, zdeterminowany, odważny, posiadający wizję, pociągający (zaznaczam: nie chodzi o pociąg fizyczny, choć mogłoby to ułatwiać).

Czy te cechy powinien mieć przywódca? Zapewne tak. Ale czy dobry menadżer nie powinien ich posiadać? Pewnie powinien, dlatego trudno czasem rozdzielać przywódców od menadżerów. Jack Welch powiedział „Kto przewodzi, nie musi zarządzać”. Ten cytat doprowadził do polaryzacji funkcji menadżerów i przywódców.

Inne popularne stwierdzenie głosi: „Przywództwo polega na robieniu właściwych rzeczy, zarządzanie zaś – na robieniu rzeczy właściwie”. Gdy spojrzymy na to w sposób krytyczny, to zastanowimy się, czy oznacza to, że przywódca może robić właściwe rzeczy w niewłaściwy sposób, a menadżer niewłaściwe rzeczy we właściwy sposób? Odpowiedź nasuwa się sama.

Zasady skutecznego przywództwa - powrót do apteki

Powyższy wstęp buduje lekko krytyczne spojrzenie na przywództwo. Jednak w naszej aptece znajdują się leki, które mogą nie tylko pomóc, ale też być drogowskazem do długofalowych działań. Jakie więc skuteczne przywództwo może przynosić efekty? – to pytanie zadał sobie Robert House, koordynator międzynarodowego badania dotyczącego zachowań przywódczych.

 

Badanie objęło 63 państwa i wzięło w nim udział ponad 17 000 osób. Co istotne, badanie brało pod uwagę różnice międzykulturowe i dzięki temu wiemy, jakie cechy są cenione przez pracowników, a jakie nie.

Do cech nieakceptowanych należą:

  • samotnik,
  • aspołeczny,
  • niezdolny do współpracy,
  • działający na nerwy,
  • niepotrafiący się komunikować,
  • egocentryk,
  • bezwzględny,
  • dyktatorski.

 

Do cech pozytywnych, które sprawdzają się w polskich realiach należą:

  • sprawiedliwy,
  • wiarygodny,
  • przewidujący,
  • uczuciowy,
  • pozytywny,
  • wzniecający motywację,
  • budujący zaufanie,
  • inteligentny,
  • komunikatywny.

 

Natomiast do stylów, które cenią nasi rodacy, należą: zorientowany na zespół, przywództwo charyzmatyczne, przywództwo partycypacyjne, przywództwo humanistyczne. Powyższe cechy ją już dobrą wskazówką do zasad dobrego przywództwa.

Skuteczne przywództwo - „truskawka na torcie”

Jak w powyższym cytacie Tomasza Hajty (dla przypomnienia były piłkarz Schalke 04, Górnika Zabrze i reprezentacji Polski), możemy oczekiwać tego, co będzie ukoronowaniem efektywnego i skutecznego przywództwa. I naszą truskawką będą badani, które przeprowadzili Jim CollinsMorten Hansen.

 

Wskazują oni 3 właściwości charakterystyczne dla skutecznych liderów:

  • konsekwencja w działaniu rozumiana jako „fanatyczna dyscyplina”, prowadząca do zrobienia wszystkiego, co się da, aby osiągnąć upragniony wynik, niezależnie od napotkanych trudności,
  • empiryczna kreatywność, polegająca na dogłębnej analizie danych i przewidywaniu trudności,
  • poszukiwanie dziury w całym – skuteczni liderzy spodziewają się najgorszego i myślą o zagrożeniach dla firmy i zespołu, nawet gdy te odnoszą sukces.

Skuteczne przywództwo jako kompetencja menadżerska

Jak pokazują analizy, skuteczne przywództwo nie jest czymś nadzwyczajnym, lepszym niż inne kompetencje menedżerskie. Jest po prostu jedną z kompetencji – ważną, ale skuteczną jedynie w połączeniu z pozostałymi: z umiejętnością delegowania, zarządzania, kontrolowania, planowania, motywowania i organizowania.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Co oznacza skuteczne przywództwo i jakie cechy powinien posiadać lider, aby być uznawanym za dobrego przywódcę.
  2. Jakie błędy w przywództwie są najczęściej krytykowane oraz jakie cechy są cenione w różnych kulturach, na podstawie międzynarodowych badań zachowań przywódczych.
  3. Jakie są złote reguły skutecznego przywództwa oraz jakie cechy charakteryzują liderów, którzy skutecznie prowadzą swoje zespoły do sukcesu.

A także: Odkryj, jakie kroki musisz podjąć, aby stać się skutecznym liderem w swojej firmie i przyciągnąć sukces na każdym kroku swojej kariery. Czytaj dalej, aby poznać najlepsze strategie i techniki liderowania!

Alan Kusz

Alan Kusz

Prowadzi szkolenia z zakresu: sprzedaży, efektywności biznesowej szkoleń, negocjacji, podejmowania decyzji, projektowania procesów rozwojowych, train the trainers, zarządzania zespołem i komunikacji. Specjalizuje się w badaniach kompetencji oraz tworzeniu i wdrażaniu praktycznych standardów obsługi klientów połączonych z badaniami tajemniczego klienta.

Zastanawiasz się jak zostać skutecznym przywódcą w swojej firmie?

CHCESZ OTRZYMYWAĆ INFORMACJE O NOWYCH ARTYKUŁACH I SPOSOBACH NA ROZWÓJ NA SWÓJ E-MAIL?

Problematykę i rozwiązania dotyczące sprzedaży znajdziesz m.in. w poniższych szkoleniach:
Przeglądaj także inne artykuły o zbliżonej tematyce:

Ta witryna używa pliki cookies – zarówno własne, jak też korzysta z plików cookies stron trzecich.

Szkolenia - Firma szkoleniowa i doradcza Enterprise Advisors Kraków

Chcesz za darmo zdobywać wiedzę na temat sprzedaży i biznesu?

Interesują Cię ciekawe oferty szkoleń?

Zapisz się do naszego newslettera, a nic cię nie ominie!