Do celu, dzięki nawykom – co „pętla nawyków” ma wspólnego z celami?

jak osiągać cele dzięki nawykom

Wydarzenia takie jak przełom roku, urodziny, nowa praca czy nowe stanowisko w pracy, sprzyjają refleksji nad tym, co za nami. To także momenty kiedy formułujemy nowe, ambitne plany na przyszłość. Wizualizujemy wówczas sukces i nakładamy cele na siebie, nasz zespół i naszą organizację.

Tylko co dzieje się naszymi planami potem? Dlaczego często nie wychodzą? Co hamuje rozwój? Co jest blokerem zmiany? Czy dbamy o stałą motywację? Jak pracujemy nad nawykami?

W skrócie:

BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO I OTRZYMUJ INFORMACJE O NOWYCH ARTYKUŁACH I SPOSOBACH NA ROZWÓJ NA SWÓJ E-MAIL

Czy cel wygra z nawykiem?

Według badań Charlesa Duhigga, autora książki „Siła nawyku”, około 40-45% wszystkich naszych działań, które wykonujemy codziennie to nawyki.

Choć często kojarzą nam się one z czymś negatywnym, to jednak warto pamiętać także o ich dobrych stronach. W szczególności, upraszczają nasze życie, pomagają “odciążyć umysł”. Dzięki nawykom nie musimy być w ciągłym trybie podejmowania decyzji, szczególnie tych drobnych, jak np. jaka jest trasa do pracy, którą ręką sięgnąć po widelec, czy którym przyciskiem na klawiaturze robi się odstęp w tekście.

Istnieje przeświadczenie, że praca nad nawykiem wymaga ciągłego powtarzania przez 21 dni. Tymczasem wyniki badania Phil­lip­a Lal­ly, podczas których, w ciągu 12 tygodni przebadano prawie 100 osób, wskazują, że średni czas na utrwalenie nawyku to 66 dni. Warto jednak podkreślić dużą rozpiętość wyników jednostkowych z badania – od 18 do 254 dni. Sensowna wydaje się zatem myśl, że czas wdrożenia nawyku jest raczej ruchomy i zależy chociażby od stopnia skomplikowania wdrażanej czynności czy samego człowieka. Faktem jest, że konsekwencja w działaniu sprawia, że po przekroczeniu pewnego pułapu, z każdym dniem wdrażanie nawyku staje się coraz prostsze i bardziej naturalne.

Duhigg, w swoich pracach, stosuje pojęcie “pętli nawyków”. Składa się ona z elementów:

  • wskazówka
  • zwyczaj
  • nagroda.

 

Aby nawyk został utworzony, musi zostać powtórzony kilkukrotnie. Im więcej powtórzeń, tym silniej się utrwala. “Pętla nawyków” pozwala nam zrozumieć, jak działają nawyki i jak odszukać drogę, która pomoże je zmienić. Jak pisze Duhigg: “Cały ten proces w naszym mózgu jest trzystopniową pętlą. Po pierwsze mamy wskazówkę, wyzwalacz, który mówi mózgowi, aby przeszedł w tryb automatyczny, i podpowiada, który nawyk należy wybrać. Potem jest zwyczaj, który może mieć charakter fizyczny, umysłowy czy emocjonalny. I na końcu mamy nagrodę, pomagającą mózgowi zdecydować, czy dana pętla jest warta zapamiętania na przyszłość. Z czasem ta pętla - wskazówka, zwyczaj, nagroda - staje się coraz bardziej zautomatyzowana”.

Zastanawiasz się jak wypracować dobre nawyki w Twoim zespole i podnieść efektowność działania firmy?

Nawyki nie znikają, ale możemy możemy je zastąpić innymi

Możemy wykorzystać wiedzę o „pętli nawyków”, by tworzyć pozytywne wzorce działań, lub też zmieniać te negatywne jak np. palenie papierosów czy odkładanie ważnych spraw na później. Istotne jest, by zastanowić się, jaki sygnał prowadzi nas do wykonywania danej czynności i jaka nagroda sprawia nam przyjemność po jej wykonaniu. Wówczas możemy zmienić rutynę w coś bardziej pozytywnego, lub znaleźć inny sposób na osiągnięcie tej samej nagrody.

Czy zatem jeśli wyrobimy w sobie nowe nawyki, dokonamy stałych zmian w swoim zachowaniu, wpłynie to znacząco na nas samych oraz zespół i organizację, w której funkcjonujemy? Jak pracować z nawykiem i wpływać na niego w procesie samokontroli? Co zrobić aby nie rozpatrywać podjętego procesu zmiany w kategorii straty tylko zysku? Jak duże znaczenie ma umiejętne zarządzanie czasem i zarządzanie sobą w zmianie? Jak skutecznie, świadomie i regularnie osiągać założone cele?

Plan na dobre zmiany

Receptą na to jest wiedza i odpowiednie narzędzia. Samokontrola i silna wola nie wystarczą aby skutecznie wprowadzić nawyk, bo ten jest „sprytniejszy”. Pomóc nam może odpowiedni plan i dobrze określone cele. Jeśli Ty i Twój zespół chcielibyście nad tym popracować, aby w efekcie zwiększyć efektywność, wprowadzić dobre nawyki, które usprawnią Waszą pracę możemy Wam w tym pomóc. Chętnie porozmawiamy o Twoich wyzwaniach podczas bezpłatnej konsultacji.

Aby usprawnić wyznaczanie a następnie osiąganie celów (nie tylko tych biznesowych, ale i prywatnych), na pewno warto skorzystać z narzędzia, jakim jest metoda SMART. Pisaliśmy już o niej w artykule, który znajdziesz poniżej.

  • Artykuł został opracowany w oparciu o książkę “Siła nawyku” (Ch. Duhigg).

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jak wydarzenia takie jak przełom roku czy nowe stanowisko w pracy są idealnym momentem na formułowanie nowych planów i celów zarówno osobistych, jak i zawodowych.
  2. Dlaczego mimo ambitnych planów, często nie udaje nam się osiągnąć zamierzonych celów i co może być blokerem tych zmian.
  3. Jakie są naukowe podejścia do zrozumienia i zmiany nawyków, w tym teoria „pętli nawyków” Charlesa Duhigga oraz jak długo trwa proces zakorzeniania nowego nawyku.

A także: Przekonaj się, jak skutecznie możesz wprowadzić zmiany w swoim życiu osobistym i zawodowym. Odkryj, które metody pomogą Ci zastąpić stare nawyki nowymi i jak możesz zwiększyć swoją efektywność. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej i nie pozwól, by kolejne postanowienia noworoczne poszły w niepamięć!

Enterprise Advisors

EA Team

Zastanawiasz się jak wypracować dobre nawyki w Twoim zespole i podnieść efektowność działania firmy?

CHCESZ OTRZYMYWAĆ INFORMACJE O NOWYCH ARTYKUŁACH I SPOSOBACH NA ROZWÓJ NA SWÓJ E-MAIL?

Problematykę i rozwiązania dotyczące wdrażania zmian i nawyków w zespole znajdziesz m.in. w poniższych szkoleniach:
Przeglądaj także nasze inne publikacje o zbliżonej tematyce:

Ta witryna używa pliki cookies – zarówno własne, jak też korzysta z plików cookies stron trzecich.

Szkolenia - Firma szkoleniowa i doradcza Enterprise Advisors Kraków

Chcesz za darmo zdobywać wiedzę na temat sprzedaży i biznesu?

Interesują Cię ciekawe oferty szkoleń?

Zapisz się do naszego newslettera, a nic cię nie ominie!