Praca hybrydowa – co to jest i dlaczego warto na nią postawić?

grafika praca hybrydowa

Praca hybrydowa coraz częściej pojawia się w ogłoszeniach o pracę. Co oznacza to pojęcie i skąd się wziął wzrost jej popularności? Jakie ma zalety i czy warto wybrać taki model pracy dla siebie i swoich pracowników? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej!

W skrócie:

BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO I OTRZYMUJ INFORMACJE O NOWYCH ARTYKUŁACH I SPOSOBACH NA ROZWÓJ NA SWÓJ E-MAIL

Praca hybrydowa – czym jest?

Pojęcie praca hybrydowa stało się bardzo popularne w trakcie pandemii Covid-19, kiedy sytuacja epidemiologiczna zmusiła pracodawców do zmiany sposobu pracy zespołów. Pracownicy przychodzili do biur rotacyjnie, aby z jednej strony zmniejszyć ryzyko zarażenia się poszczególnych pracowników, ale z drugiej strony, aby zapewnić firmie ciągłość pracy. Praca hybrydowa oznaczała częściowo pracę zdalną (tak. zwany home office), a częściowo stacjonarną – w siedzibie firmy. Praca hybrydowa może zatem odnosić się do lokalizacji wykonywania pracy, ale także do jej czasu. Wiele firm zrezygnowało z pracy w konkretnych ramach czasowych, stawiając na elastyczność. Wykonując pracę hybrydową bardzo często pracownik ma elastyczne godziny pracy. Nie musi zaczynać i kończyć pracy o określonych godzinach, a może dowolnie wybrać porę, dostosowaną do jego potrzeb i potrzeb zespołu. Są liderzy, którzy rozliczają członków zespołu nie z czasu pracy, ale z efektów, czyli ważne jest wykonanie zadania w określonym terminie. Wiele uzależnione jest od charakteru pracy i rodzaju usług, jakie świadczy firma. W wielu przypadkach sztywne ramy czasowe są konieczne dla prawidłowej obsługi klientów i partnerów biznesowych.

Zastanawiasz się jak rozwiązać problem niskiej marży w swojej firmie?

W jakich branżach sprawdziła się praca hybrydowa?

Praca zdalna lub częściowo zdalna była praktykowana jeszcze przed pandemią. Wydaje się, że Covid-19 sprawił, że stała się ona bardziej popularna. Branże, w których się szczególnie sprawdziła się praca hybrydowa to branża IT, marketing, reklama, zarządzanie zasobami ludzkimi, usługi konsultingowe i szkoleniowe, księgowość i rachunkowość, telefoniczna obsługa klienta i wiele innych. Warto zaznaczyć, że pandemia była okresem wzrostu popularności kursów i szkoleń przeprowadzanych online, co przełożyło się na rozwój kompetencji pracowników w wielu firmach. Również Enterprise Advisors oferowało klientom zdalną formę prowadzenia szkoleń, co do teraz jest jedną z możliwych opcji zwiększania kwalifikacji pracowników firm w całej Polsce.

Praca hybrydowa – jakie ma zalety?

Zalety, jakie ma praca hybrydowa, dotyczą zarówno firm, jak również pracowników. Dla przedsiębiorstw oznacza to mniejsze wydatki związane z utrzymaniem miejsc pracy, a więc kosztów wynajmu biurowców, które szczególnie w dużych miastach są duże. Mniejsza ilość pracowników świadczących pracę stacjonarnie oznacza spore oszczędności w tym zakresie. Dla pracowników z kolei to oszczędności związane z czasem dojazdu do pracy i ograniczenie kosztów transportu. Praca w domu pozwala na godzenie obowiązków zawodowych z opieką nad dziećmi lub innymi obowiązkami. Dla wielu osób praca w zaciszu domowym sprzyja skupieniu się na zadaniach i większej efektywności pracy.

Praca hybrydowa i jej wady

Praca hybrydowa wymaga bardzo dużej samodyscypliny u osób, które decydują się na częściowo zdalne wykonywanie pracy. Z kolei dla liderów zespołów sporym wyzwaniem jest zarządzanie zespołem rozproszonym i wykorzystanie odpowiednich narzędzi do właściwej komunikacji między członkami zespołu. Ważne są też umiejętności związane z delegowaniem zadań i rozliczaniem z nich.

Praca hybrydowa a efektywność zespołu

Na szczęście zarządzanie zespołem, którego członkowie pracują w różnych miejscach, to umiejętność, której można się nauczyć. Wśród szkoleń, jakie prowadzimy dla firm, jest także szkolenie Zarządzanie zespołem rozproszonym, z którego skorzystało już wielu szefów zespołów i całych firm. Dzięki zdobytej wiedzy można stawić czoła wyzwaniom związanym z nowym rodzajem kierowania pracą ludzi, którzy coraz częściej chcą elastycznego podejścia do czasu i miejsca wykonywanych przez nich zadań.

 

Potrzebujesz wsparcia w zarządzaniu zespołem, w którym praktykowana jest praca hybrydowa? Napisz do nas, a chętnie opowiemy ci, czego możemy was nauczyć! Konsultacja z nami jest bezpłatna!

Enterprise Advisors

EA Team

Zastanawiasz się jak rozwiązać problem niskiej marży w swojej firmie?

CHCESZ OTRZYMYWAĆ INFORMACJE O NOWYCH ARTYKUŁACH I SPOSOBACH NA ROZWÓJ NA SWÓJ E-MAIL?

Ta witryna używa pliki cookies – zarówno własne, jak też korzysta z plików cookies stron trzecich.

Szkolenia - Firma szkoleniowa i doradcza Enterprise Advisors Kraków

Chcesz za darmo zdobywać wiedzę na temat sprzedaży i biznesu?

Interesują Cię ciekawe oferty szkoleń?

Zapisz się do naszego newslettera, a nic cię nie ominie!