Handlowcu Drogi – oto 5 pomysłów na nieoczywisty prezent dla Twojego klienta

Prezent dla klienta od handlowca - nieoczywiste pomysly

Dzisiaj Mikołajki. Dzień prezentów i niespodzianek. Święto dawania. Co wspólnego z nimi ma życie specjalisty od sprzedaży? Czy to się jakoś ze sobą łączy?

Jak najbardziej. I nie będziemy tu roztrząsać dylematu w stylu „ czy lepiej dać w prezencie długopis czy pióro”. Aby uniknąć dywagacji na temat „odpowiedniej” wysokości budżetu na prezent, czy konieczności jego dopasowania pod różne segmenty klientów, odsuniemy sprawy finansowe i materialne całkowicie na bok.

A zatem, Drogi Handlowcu, jeśli chciałbyś poznać 5 pomysłów na nieoczywisty prezent dla Twojego klienta, za który nie zapłacisz ani złotówki, zapraszamy do lektury.

W skrócie:

BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO I OTRZYMUJ INFORMACJE O NOWYCH ARTYKUŁACH I SPOSOBACH NA ROZWÓJ NA SWÓJ E-MAIL

Pomysł nr 1: Wykaż zainteresowanie swoim klientem – bezinteresownie

Pamiętasz jak się czułeś gdy ktoś zrobił coś dla Ciebie, nie oczekując w zamian niczego? Np. ustąpił Ci miejsce siedzące w tramwaju. Albo podał rękę po upadku. A teraz przypomnij sobie sytuację, gdy to Ty byłeś tą drugą osobą. Jak się wtedy czułeś?

Zakładam, że w obu przypadkach towarzyszyły Ci pozytywne emocje. W pierwszej sytuacji, jako „biorca”, pewnie zrobiło Ci się miło, że ktoś w ogóle pomyślał, że warto zrobić coś dla Ciebie. W drugiej, jako „dawca” – zapewne dobrze było odczuć, że jesteś przydatny i możesz wpływać pozytywnie na życie innych ludzi.

A teraz co by było, gdybyś przeniósł tę sytuację na grunt biznesowy i zrobił coś ważnego dla swojego klienta, nie oczekując niczego w zamian? Pamiętaj, że ważne, nie oznacza wielkie. Czy efekt nie byłby podobny?

Oto kilka przykładów „prezentów” z wykorzystaniem świata cyfrowego: podeślij swojemu klientowi znaleziony, ciekawy artykuł o jego biznesie, skomentuj zamieszczony przez niego wpis w mediach społecznościowych, zostaw rekomendację na jego temat na jego profilu na LinkedIn. A tu ze świata offline-owego np. przekaż mu telefonicznie ciekawostkę z działań konkurencji w terenie albo złóż życzenia urodzinowe.

Zastanawiasz się jak twój zespół sprzedażowy mógłby efektywniej budować relacje z klientami firmy?

Pomysł nr 2: Złam schemat działania lub wyobrażenie klienta

Czasami dobrze zadziała odkrycie z klientem nowego wymiaru waszej relacji. Twój klient może tego bezpośrednio nie komunikować, jednak wewnętrznie oczekiwać. Zamiast zatem np. zawsze być zasadniczym, profesjonalnym do bólu, „dopiętym na ostatni guzik”, spróbuj postawić czasami także na spontaniczność. Relacja to nie tylko biznes i wymiana „coś za coś”. To nie zawsze machina w stylu: „maila napisałem ja, to teraz Twoja kolej więc czekam”. Albo – mamy wyznaczone daty spotkań, to się sztywno ich trzymajmy. Do swojego profesjonalizmu dodaj także bardziej ludzki wymiar. Przynieś pozytywną wiadomość i uśmiech. Dołóż trochę ludzkiego oblicza Twojej osoby. Zaskocz swojego klienta – niech zobaczy w Tobie człowieka, którego prawdopodobnie oczekuje zobaczyć.

Do dziś pamiętam jak negocjowałem warunki przedłużenia współpracy w jednej z firm w Warszawie. Podczas rozmowy wskazałem co byłoby dla mnie ważne. Prezes zapisał wszystko długopisem na kartce. Miałem za sobą dobry okres próbny i wyniki więc powiedział, że dostanę wszystko, to co zapisaliśmy i działamy dalej. Gdy ciśnienie już trochę opadło, spontanicznie zareagowałem: „A to się Mama ucieszy”. Prezes na to: „To wybieraj numer i dzwonimy do Mamy”. Ta sytuacja wiele zmieniła w naszej relacji. Z czystego biznesu, przeszliśmy na inny poziom.

Pomysł nr 3: Przyznaj się do błędu i napraw go szybko

Każdy popełnia błędy. Także błędy względem klienta.

Można wtedy zrzucić winę na innych: „Wiesz, Drogi Kliencie, z mojej strony było wszystko ok ale zawalił mój zespół albo czynniki zewnętrzne”.

Można je próbować przemilczeć, uniknąć niewygodnej rozmowy i próbować zamieść pod dywan. Tylko takie rzeczy zazwyczaj wracają. Nie omówione, nie rozwiązane, pozostawiają złe emocje w stanie hibernacji, a przy następnej wpadce wychodzą na zewnątrz ze zdwojoną siłą, osłabiając relację.

A gdyby tak prezentem niespodzianką dla klienta okazała się Twoja postawa, oparta na uczciwości, pokorze i odpowiedzialności? Co powiedziałby Twój klient gdy szybko po błędzie zareagowałbyś tak: „Drogi Kliencie, starałem się, jednak nie dowiozłem, zawaliłem, nie dopilnowałem. Wiem gdzie był błąd i jak go uniknąć następnym razem. A tymczasem chciałbym Ci go zrekompensować w taki sposób: …” ?

Tak wiem, to może być trudne. Jednak komunikując sprawę w taki sposób możesz zyskać dużo więcej w oczach klienta. Ludzie lubią widzieć, że Ci na nich zależy. Ludzie cenią tych, którzy potrafią się przyznać do błędu i szybko go naprawić. W dzisiejszych czasach, to wcale nie taka oczywista postawa.

Pomysł nr 4: Pochwal swojego klienta

Złap swojego klienta gdy robi coś dobrze, najlepiej przed jego szefem i zakomunikuj o tym. „Ale z niego twardy negocjator. Zawsze wywalczy u nas najlepsze ceny dla Pana firmy”. Albo: „Niesamowita sprawność w działaniu. Z nim jestem w stanie załatwić wszystko na telefon, a po kilku godzinach mamy już odhaczony cały temat”.

W swojej pracy zawodowej, będąc na miejscu sprzedawcy, doświadczyłem tej sytuacji kilkukrotnie na sobie. Wiem, jakie to uczucie gdy zadowolony klient przy podpisywaniu umowy mówi do szefa: „Gratuluję pracownika. Gdy inni wymiękali on się nie poddawał i przy każdym kolejnym kontakcie dawał mi kolejny argument na „tak” do współpracy z Pana firmą”.

A Ty, Drogi Handlowcu, za co możesz  szczerze pochwalić swojego klienta?

Pomysł nr 5: Doceń rolę i ważność klienta w Twoim biznesie – słuchaj tego co ma do powiedzenia

Postaw klienta w centrum uwagi i Twojego biznesu. On doświadcza go z zupełnie innej strony niż Ty, a finalnie przecież to od sumy doświadczeń Twoich klientów zależy rozwój Twojej firmy.

Pamiętaj, ludzie lubią poczuć, że są dla kogoś ważni. Że ktoś liczy się z ich zdaniem. Że ktoś autentycznie i z zaciekawieniem ma ochotę ich wysłuchać. To właśnie może być Twój prezent dla klienta. Zadawaj więc pytania: „Co Ci się podoba u nas najbardziej? Za co nas cenisz? Co moglibyśmy robić jeszcze lepiej? Co jest do poprawy i dlaczego? Co jeszcze moglibyśmy zrobić dla Ciebie? Czy pojawiły się u Ciebie jakieś dodatkowe potrzeby?” A potem oddaj mikrofon klientowi, słuchaj aktywnie tego co ma do powiedzenia i obserwuj go, jak dobrze czuje się w tej roli.

BONUS (Pomysł nr 6): Podziękuj klientowi za to, że jest

Dzięki niemu otrzymujesz przecież wynagrodzenie. Możesz utrzymać siebie i swoją rodzinę. Możesz się dalej rozwijać. Czasami zatem, najlepszym prezentem dla klienta będzie po prostu słowo: „Dziękuję”.

Zadanie dla Ciebie

Potraktuj proszę przedstawione pomysły jako inspirację.

Zastanów się nad relacją ze swoim klientem. Pomyśl co, w Twoim przypadku, mogłoby okazać się trafionym prezentem właśnie dla niego. Takim ludzkim, niematerialnym. Następnie przetestuj go i przekonaj się jak pozwoli Ci rozwinąć relację biznesową z Twoim klientem. Powodzenia!

Enterprise Advisors

EA Team

Zastanawiasz się jak twój zespół sprzedażowy mógłby efektywniej budować relacje z klientami firmy?

CHCESZ OTRZYMYWAĆ INFORMACJE O NOWYCH ARTYKUŁACH I SPOSOBACH NA ROZWÓJ NA SWÓJ E-MAIL?

Problematykę i rozwiązania dotyczące zarządzania i budowania relacji z klientami znajdziesz m.in. w poniższych szkoleniach:
Przeglądaj także inne artykuły o zbliżonej tematyce:

Ta witryna używa pliki cookies – zarówno własne, jak też korzysta z plików cookies stron trzecich.

Szkolenia - Firma szkoleniowa i doradcza Enterprise Advisors Kraków

Chcesz za darmo zdobywać wiedzę na temat sprzedaży i biznesu?

Interesują Cię ciekawe oferty szkoleń?

Zapisz się do naszego newslettera, a nic cię nie ominie!