Wellbeing

grafika napis wellbeing

Wellbeing to słowo, które nabrało dużej wagi w czasie pandemii. Zmiany wymuszone przez lockdowny, konieczność pracy w rozproszonym zespole, zdalna praca i kłopoty ekonomiczne w wielu firmach sprawiły, że zaburzył się znany dotychczas rytm pracy. Wielu z nas miało poczucie braku równowagi. Jeśli ten stan towarzyszy ci na co dzień, zainteresuj się wellbeingiem. Wellbeing jest ważny nie tylko w pracy, ale również w życiu osobistym, dlatego warto się o niego troszczyć każdego dnia. Zatem, co to jest wellbeing?

W skrócie:

BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO I OTRZYMUJ INFORMACJE O NOWYCH ARTYKUŁACH I SPOSOBACH NA ROZWÓJ NA SWÓJ E-MAIL

Co to jest wellbeing? – definicja

Wellbeing to w tłumaczeniu z języka angielskiego dobrostan, a więc taka sytuacja, w której odczuwamy komfort psychiczny i fizyczny. Bardzo często jest on utożsamiany z pojęciem równowagi, dzięki której nie czujemy przeciążenia i stresu. Zdaniem psychologów jest to możliwe wtedy, kiedy wykorzystujemy swój potencjał, jesteśmy odporni psychicznie na sytuacje stresujące, mamy satysfakcję z wykonywanej pracy i mamy poczucie szczęścia.

Zastanawiasz się jak zadbać o dobrą atmosferę w swojej firmie?

Wellbeing a satysfakcja

Wellbeing ma bardzo duży związek z poczuciem satysfakcji, a więc odczuwania zadowolenia z wykonanej przez siebie pracy oraz jej efektów. Dzięki temu czujemy się wartościowi, potrzebni i mamy poczucie, że to, co robimy ma sens. Na wellbeing ogromny wpływ ma otoczenie, w jakim pracujemy. Zatem atmosfera w pracy, warunki, zaangażowanie pracowników, informacja zwrotna, wsparcie od liderów, prawidłowe rozdzielanie zadań będą miały kluczowe znaczenie na wellbeing poszczególnych osób.

Wellbeing – PERMA, czyli 5 sfer, o które warto zadbać

Wellbeing to stan, o który powinniśmy dbać w trybie ciągłym, pamiętając o pięciu sferach, które przez fachowców zostały określone skrótem PERMA. Co ten skrót oznacza?

  • P - (positive emotions) - pozytywne emocje – zarówno twoje emocje, jak również innych osób w zespole, mają wpływ na atmosferę
  • E - (engagement) – zaangażowanie – jeśli wszystkie osoby w twojej pracy wykonują swoje zadania z zaangażowaniem, widząc ich sens, to wzrasta poczucie satysfakcji oraz efektywność
  • R - (relaionships) – relacje – dobre relacje z innymi dają komfort psychiczny i są wsparciem w trudnych chwilach
  • M - (meaning) - poczucie sensu – wykonując zadania w pracy powinniśmy mieć poczucie, że są ważne i potrzebne
  • A - (achievement, accomplishment) - osiągnięcia i docenienie – informacja zwrotna od naszych szefów, wsparcie w trudnych projektach, pochwała za dobrze wykonane zadanie mają kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia

Wellbeing a zdrowie

Wellbeing ma wiele wspólnego z naszym samopoczuciem fizycznym. Jeśli nie dbamy o formę, prawidłową ilość snu i dobrze zbilansowaną dietę, a nasza aktywność fizyczna jest znikoma, możemy się spodziewać, że nasze samopoczucie nie będzie dobre. Dlatego tak dużo uwagi w wellbeingu poświęca się zdrowiu. Wielu pracodawców doskonale o tym wie i w ramach benefitów proponuje kartę multisport, owoce, zajęcia medytacyjne, wsparcie psychologów i wiele innych pozafinansowych bonusów, których celem jest wsparcie kondycji pracowników.

Wellbeingu można się nauczyć!

Dobra wiadomość jest taka, że w bardzo dużym zakresie jesteśmy w stanie się nauczyć osiągania dobrostanu psychicznego w pracy. Wśród naszych szkoleń znajdziecie wiele propozycji, które pomogą Wam lepiej zarządzać zespołem, poprawnie się komunikować, panować nad stresem i wiele innych.

Enterprise Advisors

EA Team

Zastanawiasz się jak zadbać o dobrą atmosferę w swojej firmie?

CHCESZ OTRZYMYWAĆ INFORMACJE O NOWYCH ARTYKUŁACH I SPOSOBACH NA ROZWÓJ NA SWÓJ E-MAIL?

Ta witryna używa pliki cookies – zarówno własne, jak też korzysta z plików cookies stron trzecich.

Szkolenia - Firma szkoleniowa i doradcza Enterprise Advisors Kraków

Chcesz za darmo zdobywać wiedzę na temat sprzedaży i biznesu?

Interesują Cię ciekawe oferty szkoleń?

Zapisz się do naszego newslettera, a nic cię nie ominie!